sarpej.cz - chovatelská stanice plemene šarpej

Cesky English

STANDARD PLEMENE

STANDARD FCI Č. 309 (14.4.1999)

Země původu: Čína

Použití: Lovecký a strážní pes.

Klasifikace FCI: Skupina 2 pinčové, knírači, molossové a čvýcarští salašničtí psi, sekce 2.1 - molossové, bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Silný, kompaktní, pevně svázaný a kvadratický pes střední velikosti. Vrásky na hlavě a kohoutku, malé uši a hroší tlama propůjčují šarpejovi unikátní vzhled. Psi jsou větší a statnější než feny.

Důležité proporce: Výška v kohoutku je přibližně stejná jako délka těla od vrcholu plecí (kohoutek) po sedací hrboly, především u psů. Délka čenichu (od počátku nosní houby po stop) je zhruba stejná jako vzdálenost od stopu po týlní hrbol (délka mozkovny).

Temperament/Povaha: Klidný, samostatný, věrný a milující rodinu.

Hlava: Spíše velká v poměru k tělu. Vrásky na čele a lících přecházejí do laloku.

Nosní houba: Velká, objemná, přednostně černá, ale každá barva odpovídající celkové barvě srsti je povolena. Nozdry široce otevřené.

Čenich: Význačný rys plemene. Široký od kořene ke konci nosní houby bez náznaku zúžení. Pysky a hřbet nosu dobře vyplněné (zmasilé). Masitý hrbol (boule) u kořene nosní houby je přípustný.

Tlama: Jazyk, patro, dásně, pysky modročerné jsou preferovány. Růžově tečkovaný jazyk je přípustný. Jazyk cele růžový je vysoce nežádoucí. U dilutovaných jedinců (bez černého pigmentu) je jazyk cele levandulový.

Čelisti, zuby: Čelisti silné s perfektním nůžkovým skusem, to znamená, že horní řezáky těsně překrývají spodní a stojí kolmo v čelistech. Masivnost spodního pysku nesmí být tak velká, aby ovlivňovala skus.

Oči: Tmavé, mandlového tvaru, zamračeného výrazu. Světlejší barva je přípustná u dilutovaných jedinců. Funkce oka nebo víček nesmí být v žádném případě omezena okolní kůží, vráskami nebo srstí. Každá známka dráždění oka, spojivek nebo víček je krajně nežádoucí. Bez entropia (vchlípení víček).

Uši: Velmi malé poměrně tlusté, ve tvaru rovnostranného trojúhelníku, mírně zaobleného na špičce a posazené vysoko na lebce se špičkami směřujícími k očím. Posazené vpředu nad očima, daleko od sebe a přiložené k lebce. Vztyčené uši jsou vysoce žádoucí.

Krk: Střední délky, silný, posazený dobře na plecích. Volná kůže na hrdle nemá být nadměrná

Trup: Záhyby kůže na trupu u dospělých jedinců jsoui vysoce nežádoucí, s vyjímkou kouhoutku a kořene ocasu, které jsou mírně vrásčité 

©2006 sarpej.cz | AG TOP TIP 2006 [+]