sarpej.cz - chovatelská stanice plemene šarpej

Cesky English

Vznik plemene a počátky jeho chovu

Šarpej je plemeno, jehož kořeny jsou pohřbeny hluboko pod nánosem času. Jeho předkové bezpochyby pocházejí z doby dynastie Han (2. století našeho letopočtu) a za místo jeho vzniku se považuje okolí malého městečka Dah-Let v provincii Rwun Tung na pobřežíČínského moře.

Šarpejové nebyli psi paláců, jejich domovem byl čínský venkov. Čínští venkované používali šarpeje ke hlídání stád a svých obydlí. Venkované také dali šarpejovi jeho jméno - Shar-pei, "Písková srst", pro zvláštní charakter srsti, která má být tak krátká a tvrdá, že na pohmat připomíná smirkový (pískový) papír.

Volná kůže, hluboko posazené uši a malé, těžko zranitelné oči, to byly vlastnosti, které přímo předurčovali šarpeje být také výborným pomocníkem při lovu velké zvěře a později i typickým plemenem pro psí zápasy.

Katastrofou byl pro všechny psy v Číně, a tedy i pro šarpeje, nástup komunismu k moci. Psa jako největší potravní konkurenti obrovského čínského národa museli první ze společnosti zmizet.

Když se v sedmdesátých letech začal pan Matgo Law z Hongkongu zajímat o záchranu šarpejů, vypadala situace téměř beznadějně. V roce 1972 se obrátil dopisem na americkou chovatelskou veřejnost a bezprostředně po jeho zveřejnění byli šarpejové importováni do USA.

V USA jsou šarpejové organizováni Chinese Shar-pei Club of America (CSPCA), který byl v roce 1992 přijat do amerického Kennel clubu (AKC). Do Evropy se dostali šarpejové v roce 1979, a to do Německa.

První vrh v Evropě se narodil roku 1980. Do Anglie byli první šarpejové dovezeni v roce 1981 z USA. V roce 19863 byl založen Club Chinese Shar-pei a v roce 1987 bylo toto plemeno přijato do evidence anglického Kennel Clubu.

sarpej show
 

 

©2006 sarpej.cz | AG TOP TIP 2006 [+]